Články

Aktualizováno 23.10.2015

V rámci této sekce jsou a i nadále budou postupně publikovány zajímavé články ze světa podnikání, kultury, státní správy atd.

Komerční banka podpoří granty zajímavé podnikatelské záměry

Autor: David Janata / 23.10.2015

Začínající podnikatelé se zajímavým podnikatelským záměrem mohou nově vzít v úvahu další zdroj potenciálních prostředků do startu svého podnikání, ale především mohou využít účast v této soutěži podnikatelských záměrů k získání zpětné vazby, či zviditelnění své firmy. Program připravila Komerční banka ve spolupráci s Asociací malých a středních podnikatelů a živnostníků.
Celý článek


Kontroly finančního úřadu

Autor: David Janata / 7.10.2015

Absolutní množství daňových kontrol rok od roku pozvolna klesá, na druhou stranu částka, kterou kontroloři finančních úřadů v průměru vyberou je rok od roku vyšší. Kdy se můžete na kontrolu finančního úřadu těšit vy?
Celý článek


Černé ovce na pracovišti

Autor: David Janata / 17.8.2015

Problematičtí kolegové na pracovišti dokáží nezřídka pořádně zahustit atmosféru. Jsou často příčinou fluktuace, která tak představuje spíše útěk ve snaze najít pracoviště s lepší atmosférou. Ne vždy se však tento krok podaří a na novém místě můžete často narazit na dalšího jedince podobných vlastností. Je tak třeba vzít do úvahy také možnosti, jak spolupráci s takovýmto kolegou řešit, či s ním dokonce vyjít.
Celý článek

Jak nastartovat business? Co třeba SOUTĚŽ?

Autor: Kristýna Zaňková / 27.1.2014

Máte dobrý podnikatelský záměr, ale nevíte jak získat větší přízeň zákazníků? Pro tento krok jsou nejčastěji rozhodující finance. Propagace zahrnuje zejména velký objem vynaložených financí. Nemáte jich dostatek? Chybějící peníze na zviditelnění může poskytnout účast v soutěži pro začínající podnikatele. Nemáte co ztratit, máte naopak šanci získat.
Celý článek

Zprostředkování zážitků jako předmět podnikání

Autor: Zuzana Kohlová / 1.11.2013

Lindě Vavříkové je teprve 31 let, ale už má za sebou dlouholetou praxi v podnikání. Ve svých 24 letech založila Firmu na zážitky (Allegria) a následně začala sklízet jedno podnikatelské ocenění za druhým. Roku 2006 získala titul Živnostník roku, o dva roky později se stala Objevem roku v soutěži České marketingové společnosti a roku 2008 získala ocenění Začínající podnikatel, udílené společností Ernst  Young. A jak toho všeho dosáhla? Přečtěte si příběh další české úspěšné podnikatelky.
Celý článek

„Založení firmy zde bylo správné rozhodnutí“

Autor: František Štiller / 20.10.2013

Druhý díl našeho seriálu o úspěšných podnikatelkách popisuje práci a život paní Olgy Bunce, která začala v ČR podnikat po uvolnění zahraničního trhu. V roce 1997 založila úspěšnou firmu Britex-CZ, která nejdříve začala podnikat v oblasti dovozu a servisu bankovní techniky z Anglie a poté k této činnosti přidala ještě opravy mobilních telefonů. Její začátky byly velmi skromné, v malém domě jen se sedmi zaměstnanci. V současné době má firma kolem 150 zaměstnanců a opraví kolem 30 tisíc mobilních telefonů jedenácti značek. Paní Olga Bunce získala v roce 2012 významné ocenění své práce, když se stala vítězkou celorepublikové soutěže OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK v kategorii Velká společnost (nad 100 zaměstnanců).
Celý článek

„Začínala jsem ve vlastním domku s dítětem v náruči.“ Dnes má její firma 70 zaměstnanců

Autor: František Štiller / 19.9.2013

První díl našeho seriálu, ve kterém postupně představíme desítku nejúspěšnějších českých podnikatelek, popisuje typicky úspěšný příběh podnikatele, který využil možnosti nového porevolučního trhu. Když Eva Štěpánková svojí firmu Ryor zakládala, měla za sebou 17 let zaměstnání ve státní instituci a právě ukončila mateřskou dovolenou. Přesto dokázala skloubit rodinu a podnikání dohromady. Dnes její podnik patří mezi nejúspěšnější tuzemské výrobce kosmetiky.
Celý článek

Co je to podnikatelský inkubátor a k čemu slouží?

Autor: František Štiller / 29.8.2013

V současné době není vůbec jednoduché pro nové podnikatele začít podnikat. Po vyřešení všech administrativních formalit je zapotřebí promyslet inovativní podnikatelský plán, který bude mít v budoucnu úspěch. Nejdůležitější je vyřešit problém se získáním kapitálu k podnikání, což samozřejmě není jednoduchá záležitost. Dále je potřeba vyhledat budovu (kancelář) a vybavit ji, sehnat zaměstnance, dodavatele, odběratele atd. To vše je velmi nákladné a právě s tímto problémem Vám může v prvotní fázi podnikání pomoci podnikatelský inkubátor, který je jednou z možností podpory vzniku a rozvoje tvůrčího potenciálu malých a středních firem.
Celý článek

Sehnat si zaměstnání je pro ženu po třicítce komplikovanější, než se zdá

Autor: Petra Hrušková / 23.7.2013

Většina z nás se v tomto věku domnívá, že je na vrcholu. Oproti čerstvým absolventům máme za sebou minimálně deset let praxe a zkušeností. Naše životopisy se předhánějí v počtu certifikátů a školení. Oproti generaci našich rodičů ovládáme kromě základů ruštiny také další, dokonce používanější světové jazyky. S počítačem a moderní technikou si celkem rozumíme. Hravě zvládneme vyplnit jak zastaralou poštovní poukázku, tak i poslat platbu přes internet. A přesto jsme na trhu práce znevýhodňovány.
Celý článek

Firemní Kultura

Autor: Martina Vojtová / 3.7.2013

Každý správný personalista by měl znát, jaká panuje firemní kultura v organizaci, kde působí. Lépe pak může vybrat při výběrovém řízení toho „správného“ člověka, který dobře zapadne, bude schopen a ochoten zodpovědně odvádět svou práci. Zároveň by měl personalista neustále usilovat o zlepšení firemní kultury, zavádět nové zvyky a normy. Firemní kultura má také vliv na marketingovou komunikaci firmy. Personalista se může podílet i na správném nastavení marketingové komunikace firmy, která má v současné době významnou úlohu. Pokud je firemní kultura vhodně nastavena, má pozitivní vliv nejen na zaměstnance, ale také na zákazníky. Zde si popíšeme, co vlastně firemní kultura znamená a jaké existují její typy.
Celý článek

„Družstvo maminek“ jako dobrá alternativa

Autor: Patrycja Dolowy – viceprezidentka organizace Fundacja MaMa / 22.5.2013

Posláním organizace Fundacja MaMa je omezit diskriminaci matek ve veřejném, společenském a kulturním životě a na trhu práce, podporovat rovnost práv žen a mužů a pomoci matkám zapojit se do veřejného života. Ženy v Polsku jsou na trhu práce diskriminovány a jejich platy jsou nižší než platy zaměstnanců-mužů pracujících na stejných pozicích. Dalšími problémy nerovnosti vyskytujícími se na trhu práce jsou: mobbing (šikana na pracovišti), sexuální obtěžování, propouštění matek a další.
Celý článek

Pohledy odjinud:
Mateřská dovolená ve Švédsku a v Polsku

Autor: Marek Bartoš / 8.3.2013

Věděli jste, že prvním státem, který zavedl rodičovskou dovolenou, bylo roku 1974 Švédsko? A slyšeli jste, že v Polsku maminky na mateřské dovolené pobírají 100% předchozího měsíčního platu? Srovnání mateřských a rodičovských dovolených v rámci Evropy přineslo inspiraci, ale i zjištění, že české zákony nejsou v rámci EU rozhodně ty nejhorší. K porovnání zákonných úprav jsme si vybrali průkopníka Švédsko a katolickou vírou svázané Polsko.
Celý článek

Zahájení podnikání na rodičovské dovolené

Autor: Marek Bartoš / 8.2.2013

Jsme svědky potěšujícího a rostoucího trendu. Stále více žen se snaží začít podnikat navzdory nově narozeným potomkům. Děti jsou sice světlem našeho života, ale asi každá podnikavá matka zažívá kromě radosti zároveň i frustraci z nemožnosti vykonávat práci, kterou dělala před tím. Zoufat si však nemusí. V České republice existuje institut rodičovské dovolené, které matkám, ale i mužům dovoluje pobírat příspěvek a přitom stále podnikat nebo pracovat. Dnes už se naštěstí o takovéto možností ví mnoho novomanželských párů.
Celý článek

Coworking a jeho možnosti při podnikání žen

Publikováno: 4.10.2012

Coworking je zatím i ve světovém srovnání velmi nová a originální myšlenka, která ale skýtá netušené možnosti zvláště pro tu část společnosti, která si nemůže ať už z časových, či finančních důvodů dovolit vlastní kancelář pro podnikání. Velmi specifickou část populace pak představují mladé matky, které mají podnikání kvůli mateřským povinnostem ještě těžší.
Celý článek

Manžel úspěšné podnikatelky

Publikováno: 30.9.2012

Máme-li rozvinout úvahu na dané téma, musíme hned na začátku připustit, že se bude týkat jen určitého počtu žen - podnikatelek, a to z jednoho prostého důvodu. Tím důvodem je fakt, že celá řada podnikatelsky úspěšných žen je buď svobodná, nebo ještě častěji, rozvedená. Ženy - podnikatelky totiž v tomto směru nikterak nevybočují z obecného trendu dnešní doby.
Celý článek

Sociální sítě a jejich využití v podnikání

Publikováno: 30.9.2012

Společně s vývojem Internetu roste také význam sociálních sítí, které lze vhodně využít pro budování vztahů s klienty a jsou také kvalitním nástrojem cílené propagace. V následujícím článku se dozvíte, jaké primární nástroje sociální sítě mají a k čemu se nejčastěji využívají.
Celý článek

Problém diskriminace na trhu práce přetrvává. Zatím

Publikováno: 8.8.2012

Diskriminuje český trh práce ženy? Mnozí, zvláště ti znalí práva, by namítli, že nikoliv, a argumentovali by řadou paragrafů, počínaje zákoníkem práce a konče antidiskriminačním zákonem. Bohužel, personalisté či pracovníci Úřadů práce a agentur jejich nadšení obvykle nesdílejí. Problémem je určitá mentalita a myšlenková schémata, která jsou vlastní mnohým podnikatelům a manažerům, kteří preferují mužské zaměstnance a také je lépe platí.
Celý článek

Podnikání z pohledu maminky na rodičovské dovolené

Autor: Alena Chladová / 17.7.2012

Znáte to … jednoho krásného dne se Vám narodí miminko a Vám se změní celý život a na dlouho i pohled na svět. Tím okamžikem totiž jakoby začnete žít jeho život, radovat se z jeho úspěchů a plánovat jeho budoucnost. Užíváte si to všechno plnými doušky a snažíte se být tou nejlepší maminkou a dát tomu malému vše, co potřebuje. Nějak automaticky nás ženský s příchodem mateřských pudů nepozorovaně opouští jakási potřeba myslet sama na sebe. Příroda to tak zařídila a je to tak správné. Jen se nesmíme v určitou chvíli zapomenout se sama k sobě začít vracet.
Celý článek