Poradna

Aktualizováno 5.8.2015

V rámci této sekce jsou a i nadále budou postupně publikovány články/návody ze světa podnikání, financí, práva a účetnictví.

Daně: Jaké změny přinesl rok 2015

Autor: Lukáš Janata / 5.8.2015

Americký vynálezce a politik Benjamin Franclin kdysi řekl, že jediné jistoty v životě jsou narození, smrt a daně. To však neznamená, že by se daňový systém průběžně neměnil. Co máme za sebou letos? Daňové změny pro rok 2015 byly pro poplatníky většinou příznivé. Nejvíce si polepšily rodiny s více dětmi.
Celý článek

Jak na internet…

Autor: Lukáš Janata / 30.7.2015

Kdo není na síti, ten jako kdyby nebyl. Tohle známé pravidlo platí už nějaký ten pátek a nastupující generace možná ani netuší, že to tak někdy nebylo. A skoro každý se umí na internetu nějakým způsobem pohybovat – někdo má vlastní blog, jiný má profil na některé sociální síti a další jenom glosuje události v diskusích. Co když chceme ale na internetu podnikat, nebo spíše pomoci svému podnikání?
Celý článek

Taje komunikace…

Autor: Lukáš Janata / 30.6.2015

Představte si, že vyrábíte nejlepší marmeládu široko daleko. To má kromě jiného tu výhodu, že si o vás zákazníci zakrátko sami řeknou a vy nemusíte komunikaci s nimi příliš řešit. Obracejí se na vás sami, a když na to přijde, tak vám odpustí i nějaký ten drobný prohřešek proti bontonu. Jenže pak se objeví konkurence a situace je záhy jiná – se zákazníky musíte umět komunikovat. Nebo máte vážný problém. Jak na to?
Celý článek

5 kroků k vytvoření webu, který prodává

Autor: Radek Brejcha / 19.12.2013

Jak už vysvětlil Radek Brejcha ve svém článku, webové stránky jsou podnikatelským „must-be“. Jinak podnik umře. Nestačí mít ale jakoukoliv stránku. Pokud na ní návštěvník nenajde, co hledá, je vám stránka k ničemu. Zákazník se otočí na patě a půjde hledat jinam. Pojďme se podívat, jak to udělat, aby se zákazníkovi na vašem webu zalíbilo.
Celý článek

Jak si vytvořit vlastní webové stránky?

Autor: Radek Brejcha / 8.8.2013

Každý začínající podnikatel se jednoho dne určitě dostane do situace, kdy začne přemýšlet o svém zviditelnění na Internetu. Jak si ale obstarat vlastní webové stránky, které Vám mohou otevřít dveře na další trhy a několikanásobně zvýšit tržby, potažmo zisk? Možností je v dnešní době nepřeberné množství a každý z nás si může vybrat podle kritéria, které je pro něj nejdůležitější, jako např. finance, čas, profesionalita zpracování či pozdější aktualizace dat.
Celý článek

Jak se připravit na přijímací pohovor?

Autor: Marek Bartoš / 1.8.2013

„Co si mám na sebe obléknout? Bavila by mě ta práce? Mám na to? Mám tam vůbec jezdit?!?“. Tak to je jen malý výčet otázek, které se jistě každému z nás ve zběsilém tempu honí hlavou v předvečer přijímacího pohovoru. Že si vytrháme pár trsů vlasů, okoušeme nehty až někam k rameni a postihnou nás střevní potíže, není bohužel žádnou výjimkou. Vždyť se nám jedná o budoucnost a mnohdy jeden jediný pohovor ovlivní naší kariéru na pěkných pár let dopředu. Věřte ovšem, že stres z pohovoru lze zmírnit přípravou. Zde naleznete několik tipů a rad, jak se na něj co nejlépe připravit.
Celý článek

Stres! - část 2.
Jak zvládat stres?

Autor: Marek Bartoš / 10.7.2013

V minulém díle našeho miniseriálu o stresu jsme si ukázali všechny myslitelné zdroje stresu a také jsme si tento duševní stav definovali. Pojmenování příčin je zcela jistě prvním krokem k jeho zvládnutí. To však pochopitelně nestačí. Abychom stresu mohli úspěšně čelit, musíme ovládnout několik metod, které se vám v následujícím článku budeme snažit popsat. Je ale třeba hned přiznat, že žádná nefunguje stoprocentně a některé z nich jsou vlastně velmi nebezpečné.
Celý článek

Jak dobře zvolit obor podnikání

Autor: Martina Bůžková / 27.6.2013

Vykonáváte denně práci, která Vás nenaplňuje, a děláte jí pouze kvůli nutnosti zajistit si finance na živobytí? Nedaří se Vám v dnešní složité době sehnat práci odpovídající Vaší kvalifikaci a možnostem? Hledáte zaměstnání po mateřské nebo rodičovské dovolené a nemůžete si kvůli rodině dovolit pracovat ve striktně určenou pracovní dobu? Pak jste nejspíš už mnohokrát přemýšleli o tom, jak osvobozující a příjemné asi je být svým pánem a zahájit své vlastní podnikání. Jenže jaký obor si vybrat?
Celý článek

Stres! - část 1.
Co je to stres, jak vzniká a jaké jsou jeho zdroje?

Autor: Marek Bartoš / 20.6.2013

Žijeme v přetechnizovaném světě, čas se ubírá zběsilým tempem, každodenně čelíme nezastavitelnému pokroku, každý den se potýkáme s novými požadavky na přizpůsobení…diplomaticky řečeno: je toho nějak moc a nic nestíháme. V takových momentech se přirozeně dostaví velký stres. Jak mu tedy čelit? Lze to vůbec? Samozřejmě, že ano. Prvním krokem, jak stres zvládnout, je ale přesně pojmenovat jeho příčinu.
Celý článek

Jak si správně vybrat chůvu?

Autor: Marek Bartoš / 20.5.2013

Přestože se nám institut tradiční rodiny mění takřka před očima, ve společnosti je stále rozšířeno konzervativní přesvědčení, že muž by měl zajistit domov finančně a na ženu tak zbyde všechno ostatní. Ovšem ne každá žena najde uspokojivou seberealizaci ve starání se o domácnost a o děti. Stále více matek se pokouší být výdělečně činnými, pak se ale na scéně logicky objeví podstatný problém: kdo se mi v pracovní době postará o dítě? Někdy pomůžou prarodiče, ovšem ve většině případů musí rodina vyhledat služby chůvy? Jak ale najít tu pravou?
Celý článek

Odpisy hmotného investičního majetku v účetnictví

Autor: Žaneta Vecková / 10.5.2013

Hmotný investiční majetek, jinými slovy hmotný dlouhodobý majetek je stálý majetek podniku. Neztrácí svou původní formu, nespotřebovává se, ale postupně se opotřebovává. Dlouhodobým hmotným majetkem se rozumí pozemky, budovy, stavby bez ohledu na výši ocenění, samostatné movité věci s dobou použitelnosti delší než jeden rok a od výše ocenění určené účetní jednotkou, čímž mohou být dopravní prostředky, stroje, přístroje a zařízení. Dále pěstitelské celky (sady, vinice) a zajímavou položkou v odpisových skupinách jsou dospělá zvířata a jejich skupiny (stáda, hejna).
Celý článek

Charakteristika leasingu a jeho porovnání s úvěrem

Autor: Žaneta Vecková / 15.4.2013

Běžně se dostáváme do situace, kdy pro pořízení automobilu, ať už v běžném životě nebo v podnikání, vlastní zdroje bohužel nestačí. Pak přichází v úvahu, jakým způsobem budeme automobily financovat. Prakticky se nabízí dvě možnosti – finanční leasing nebo spotřebitelský úvěr. Na otázku, zda je výhodnější leasing nebo úvěr, neexistuje stručná a jednoznačná odpověď. Je vždy potřeba si objasnit bližší informace dané situace.
Celý článek

Daňový doklad

Autor: Žaneta Vecková / 8.3.2013

Jednou ze zásad při vedení účetnictví je jeho průkaznost. Pro ověření každé účetní operace, ať už v podvojném účetnictví nebo v daňové evidenci, musí existovat příslušný doklad. Pokud dochází k uskutečnění zdanitelného plnění (plnění, z kterého je povinnost zaplatit daň z přidané hodnoty) nebo i plnění osvobozeného od daně, vyhotovujeme doklad daňový. Ten musí splňovat podmínky stanovené § 26-35 Zákona o DPH. Mezi zřejmě nejznámější patří faktura. Může jít ale také například o zjednodušený daňový doklad (např. paragon) nebo souhrnný daňový doklad.
Celý článek

Bod zvratu v podnikání:
Co to je a proč je dobré to vědět?

Autor: Marek Bartoš / 14.2.2013

Obchodní strategie se podceňuje všude, ale nejvíce se s tím setkáváme u drobných podnikatelů. Často přitom kvalitní plánování a logické uvažování hraje zásadní roli v otázce, zda podnik přežije či nikoliv. Jedním z nejdůležitějších propočtů pro zdravě ziskovou společnost představuje tzv. bod zvratu. O čem je vlastně řeč?
Celý článek

Telemarketing v praxi

Autor: Žaneta Vecková / 6.1.2013

S rozvojem orientace na zákazníka si většina firem klade otázku, jak efektivně komunikovat s rostoucím počtem klientů. Jednou z odpovědí je zřízení call center. Tyto organizační jednotky zajišťují zpracování odchozích ale i příchozích hovorů. Jedná se tedy o jednu z forem přímého marketingu – telemarketing.
Celý článek

Založení S.R.O. – praktický návod

Autor: Marek Bartoš / 9.10.2012

Založení společnosti s ručením omezením (dále s.r.o.) vyžaduje trpělivost při vyřizování náležitostí na úřadech a také kratší studium nutných právních předpisů. Následující návod by Vám měl alespoň z části nepříjemnou administrativu ulehčit.
Celý článek


Začínáme podnikat:
Jak optimálně stanovit cenu?

Autor: Marek Bartoš / 5.10.2012

Pro začínající podnikatele znamená stanovení optimální ceny klíčový faktor, který rozhoduje o úspěchu či neúspěchu firmy. Ovšem i mnohem zkušenější obchodníci nemusejí na svojí optimální cenu nikdy přijít. Určit cenu totiž vyžaduje velké umění a cit pro obchod. Přesto existuje pár užitečných rad, na které byste neměli při tvorbě ceníku nikdy zapomínat.
Celý článek

Sladění rodinného a pracovního života:
flexibilní pracovní doba v českých firmách

Publikováno: 14.9.2012

Problematika sladění rodinného a pracovního života (často se setkáte s anglickým ekvivalentem Work-life balance) se dostala do veřejné diskuse někdy na konci sedmdesátých let dvacátého století, u nás pochopitelně ještě později. S proměnou společnosti je to však fenomén stále aktuálnější a aktivně se o něj zajímat se nevyplatí pouze zaměstnancům, ale překvapivě i zaměstnavatelům. Jakým způsobem se s tímto novým problémem vypořádávají české firmy?
Celý článek

Živnostenské podnikání z hlediska právních předpisů

Publikováno: 14.9.2012

Každý zájemce o živnost by si měl ujasnit několik základních pojmů a zásad, podle nichž se bude muset řídit. Dle Obchodního zákoníku je každý živnostník nahlížen jako podnikatel. Obchodní zákoník definuje podnikání jako „soustavnou činnost prováděnou samostatně podnikatelem vlastním jménem na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku“.
Celý článek

Cestovní náhrady v roce 2015

Aktualizováno: 30.1.2015

Zaměstnavatel je podle zákona povinen poskytnout svému zaměstnanci v případě, že ho vyšle na pracovní cestu, náhrady určitých nákladů. Konkrétně se jedná o náhradu jízdních výdajů, jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny, výdajů za ubytování, zvýšených stravovacích výdajů (stravné) a náhradu nutných vedlejších výdajů. Zaměstnavatel mimo to může zaměstnanci nahradit jakékoli zvýšené výdaje spojené s pracovní cestou, ty ovšem již nepodléhají zákonným ustanovením zákoníku práce.
Celý článek